Säkerhetsprocess vid rekrytering av barnvakter
Publicerat | april 13, 2011 | Inga Kommentarer
- Vi googlar de barnvakter som är intressanta för intervju, för att få en bakgrundsbild av personens karaktär.
- Barnvakternas legitimation kontrolleras vid intervju för att säkerställa att personen är den som han eller hon utger sig för.
- Erfarna rekryterare genomför en grundlig intervju med fokus på erfarenhet och ansvarskänsla.
- Barnvakterna lämnar 2-3 referenser samt visar sina senaste betyg från skolan.
- Referenser och tidigare erfarenhet kontrolleras.
- Vid presentation för en familj skickas en kort videopresentation av barnvakten för att familjen ska få möjlighet att bilda sig ett första intryck och så att familjen vet hur barnvakten ser ut när han/hon kommer hem till familjen.
- Utdrag ur belastningsregistret måste uppvisas innan Nannynu! skriver kontrakt med en barnvakt och denne får börja arbeta hos en familj.
- Barnvakter som blivit helt godkända i rekryteringsprocessen genomgår Nanny Certifieringskursen omgående. Läs mer om vad kursen innebär här.
- Barnvakter som får uppdrag bokas omgående in på en hjärt-lungräddningsutbildning.
- Regelbunden uppföljning med familjen och barnvakten sker kontinuerligt för att säkerställa kvalitén.
Dela
Kategori: Säkerhet
Kommentarer
Lämna Kommentar



